Uenifeu: zwierzę wirtualne. Należy do rodziny przeżuwaczy. Łagodny i przyjazny, przymuszony durnotą: warczy. Żywi się tym co centrolewe i ciekawe. Pisze gdy jest najedzony i syty informacji. Motto: Zwalczam memy. Przekaż dalej!
Blog > Komentarze do wpisu
Konserwatywne płaksy?
Trochę z przymrużeniem oka, ale jednak dość ciekawe:

Czy pamiętacie tego kolegę ze żłobka, który zawsze płakał, ciągle się czegoś bał i biegł do Pani na skargę? Istnieje prawdopodobieństwo, że wyrósł na konserwatywnego prawicowca."Plossse Panii!! Wiesiek znów plopaguje lewicowy lelatywizm!!!"

Przynajmniej jeśli należał do grupy 95 przebadanych w 1960 dzieciaków z Berkley, które brały udział w badaniach trwających przez ponad 20 lat. Naukowcy śledzili ich rozwój osobowości od dziecka do dorosłego. Dziś kiedy są już osobami dorosłymi, okazuje się ze dzieci pewne siebie, ciekawe świata i samodzielne o wiele częsciej reprezentuja poglądy lewicowo-liberalne.

Praca autorstwa Jacka Blocka i jego żony Jenifer, ukazała się w Journal of Research Into Personality. Kilka lat temu podobne wyniki badań skończyły się w Stanach Kongresową Komisja do zbadania źródeł funduszy badawczych. Brzmi znajomo, prawica w USA nie grzeszy poczuciem humoru, a jak widać Układ sięga również za ocean. :)

Wyniki tych badań są o tyle ciekawe, że trudno zakładać że w 1960, badając grupę losowych 4 latków, ich autorzy byli zainteresowani osiągnięciem konkretnych wyników z podtekstem politycznym. Korelacja została zuważona przez przypadek, po zebraniu wszystkich danych, wiele lat później.

"Beksy" i "lalusie" wyrosły na osoby surowe, niepewnie czujące się w świecie pozbawionym pewności, przywiązane do tradycji i sztywnych ról społecznych. Dzieciaki pewne siebie, odważne i samodzielne wyrosły na obywateli otwartych na różnorodności życia, o szerokim spektrum zainteresowań.
"Hmmm. Widze schyłek tradycyjnych wartości. Smierć szpinakowi w piątek!
"


Autor sam przyznaje, że trudno wyciągać z jego badań jakieś ogólne wnioski, a jeśli już to tylko dotyczące dość liberalnego Berkley. Twierdzi jednak, że dzieci charakteryzujące się brakiem wiary w siebie szukając później oparcia w tradycji i autorytetach, często znajdują je z prawje strony sceny politycznej. Dzieci otwarte na świat i ciekawskie, szukając róźnych doświadczeń, lepiej czują sie po lewe stronie w dorosłym życiu. Taka interpretacja jest zbieżna z wynikami innych badań.
"Łże-chomiki! Wyłazić! Gdzie jesteście????"Podobna praca, w ktorej autor John Jost przewertował 44 lata studiów nad psychologią konserwatyzmu, sugerowała że ludzie dogmatyczni, pełni strachu, nietolerancyjni i unikający niepewności, poszukujący porządku i struktur, prędzej czy później zmierzali w kierunku prawej strony sceny politycznej i konserwatyzmu.Buuu! Kazia i Manuela podważają waltości lodzinne bawiąc się w doktola! Beze mnie!!!Block ma oczywiście swoich zagorzałych przeciwników. Jednym z nich jest prof. Jeff Greenberg, psycholog społeczny z Universytetu Arizony:

"Ta praca jest stronnicza, merytorycznie płytka i bardzo niefachowa". Greensberg twierdzi że ludzie sztywni i niepewni siebie moga równie często utożsamiać się z prawicowymi jak i lewicowymi poglądami. Sugeruje, że w Komunistycznych Chinach, takie osoby byłyby wzorowymi członkami Partii.

Szczególnie to ostatnie zdanie jest dość ciekawe, mówi bowiem wiele o tym jak amerykanie postrzegają świat za oceanami. Gdyby było to bowiem prawdą, byłby to kolejny dowód na prawdziwość tezy Block'a, trudno bowiem komunistów chińskich identyfikować z liberalnym Berkley, raczej są oni zainteresowani utrzymanie tradycyjnego status quo, i walką z pluralizmem. Dla przeciętnego amerykanina jednak co czerwone to lewe, więc trudno się dziwić takiemu błędnemu automatycznemu skojarzeniu.

Być może to na kogo głosujemy nie jest tak bardzo związane z planem gospodarczym albo poglądami na temat wolnego handlu, a ma większy związek z nasza własną osobowością?

Ciekawe wnioski nasuwają się po przeanalizowaniu retoryki naszych prawicowych partii. Kaczyńscy którzy całe życie węsza i zwalczaja spiski, Giertych i Wszechpolacy zwalczający różnorodność i inność. Kim byli w żłobkach? Lalusiami czy ciekawskimi wszystkiego urwisami?

Trzeba zapytać opiekunek :)

Źródło: tu.

Osobom zainteresowanym tematem polecam "Anatomię ludzkiej destruktywności" Ericha Fromm'a.
czwartek, 30 marca 2006, uenifeu

Polecane wpisy

  • R.I.P IV RP Taśmowa

    Dawno już nie nawiedzałem naszych blogowych pupilów. Czas zaglądnąć do klatki, i zobaczyć co tam słychać w ś.p. toksycznej koalicji. Oczywiście sprawa najważnie

  • Nowy, lepszy trybunał

    Miałem ostatnio dziwne wrażenie, że coś się popsuło w kolejnym elemencie naszej rzeczywistości politycznej. Dotychczas Trybunał Konstytucyjny jakoś wogole nie i

  • Minister Od Niczego

    Tytułem dospecyfikowania ostatniej notki , co do której zaistniały pewne wątpliwości , chciałbym dopowiedzieć co następuje: Wogóle nie chcę się (narazie) wypowi

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: oum, *.wroclaw.dialog.net.pl
2006/03/30 19:42:55
No topsze, topsze. A skąd się biorą te niepewne, konserwatywne płaksy?
Oto pytanie.
-
2006/03/31 03:22:02
HA! wiedziałam! :))
-
Gość: Surion, *.chello.pl
2007/04/18 21:59:12
W sumie to "intuicyjnie wyczuwalne". :) Dzięki za ciekawy tekst i źródła.
-
2007/05/20 17:35:54
czy brak pewności siebie jest taką skazą charakterologiczną? ja by powiedział, że w historii więcej zła uczyniły osoby super pewne siebie. w tych badaniach za bardzo jest widoczne wartościowanie dwubiegunowe "fajni, bo ciekawi świata, otwarci" vs. "niepewni siebie więc niefajni"
-
uenifeu
2007/05/20 18:25:18
Osoba pewna siebie, świadoma siebie i empatyczna, nie odczuwa potrzeby deptania po innych ludziach dla satysfakcji. To raczej ludzie o niskim poczuciu własnej wartości, zagubieni w skomplikowanych interakcjach międzyludzkich czepiają się faszystowsko ideologii, i pewnością wynikającą ze strachu przed nieznanym , skaczą po innych.
-
Gość: p.taki, *.eranet.pl
2007/08/19 01:30:16
buuuuu, link nie działa !!!
-
uenifeu
2007/08/19 09:04:57
Cóż, nic co piękne nie trwa wiecznie :)Ale poszukam :)
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2007/10/17 20:49:44
sdfgtyyuuhgfcvbnmkjkiopppwrtiopmjhgkhyy


ghfg