Uenifeu: zwierzę wirtualne. Należy do rodziny przeżuwaczy. Łagodny i przyjazny, przymuszony durnotą: warczy. Żywi się tym co centrolewe i ciekawe. Pisze gdy jest najedzony i syty informacji. Motto: Zwalczam memy. Przekaż dalej!
Blog > Komentarze do wpisu
"Układ" z Bogiem

Jesteśmy krajem przeżartym korupcją i korupcyjnym myśleniem. Naszym osiągnięciem narodowym jest wspólne miejsce z Burkina Faso na liście Transparency International. Czy IV RP dam na awans?

Lektura Tomkowego wpisu, na temat podejscia Gosiewskiego do modlitwy w sprawie deszczu, jest dosć traumatyczna. Edgar w swojej naiwnej szczerowści obnaża cały swój koniknturalizm i ślepotę, wzbudzając niesmak a wręcz obrzydzenie.

Bóg i jego nadludzkie moce są bowiem dla Egara pożytecznym układem, który należy tylko umacniać. Należy bowiem nasz Edgar do szerokiego grona osób wierzących, które są święcie przekonane o tym iż z racji tego, że są wierzące, mają u Boga swoisty bonus i coś im się należy za to, że czekali do ślubu. Bóg bowiem powinien działać tak aby ich życie, w zamian za religijne poświęcenie, było fajniejsze. In the end po coś to wszystko bowiem się robi, no nie?

Abstrahując od tego że takie utylitarne podejście do wiary ("Jak Egar Bogu, tak Bóg Edgarowi), tak naprawdę nie ma żadnego uzasadnienia w Biblii (za wyjątkiem może kilku nacjonalistycznych wątków, które przewijają się ramach starotestamentowego żydowskiego holocaustu na ludności Kanaanu) i mejnstrimowej teologii, ten moment szczerości naczelstwa PiS ukazuje jednak nagą prawdę na temat giętkości ich morlanego kręgosłupa.

Bajka o złych komunistach i dobrych katolikach jest tylko bajką. Korupcja to nie tylko czyn, to także konkretne nastawienie umysłu, światpogląd i podejście do życia oraz innych ludzi. To stara jak świat potrzeba przypodobania się silniejszemu od siebie. Przy jednoczesnym "udupieniu" konkuretnów. Korupcja to dążenie do wygrania lub rozstrzyganiu wyścigu z  ominięciem zasad obowiązujących wszystkich startujących.

To nie prawda, że korupcja występuje tylko w sektorze państwowym. Dyrektor firmy, który przyjmuje lewe wynagrodzenie za to, że współpracuje z konkretnym kontrahentem, postępuje tak samo podle jak Pęczak proszący o przyciemniane szyby w BMW. Korupcja, tak jak dyskryminacja, niszczy wolną konkurencję, uzależniając rozwój organizacji od czynników pozamerytorycznych.

Ten sam schemat myślenia często zauważyć można u osób "głęboko" wierzących. Tutaj światynia, tam katedra, a tu sanktuarium. W zamian bonusy i błogosławieństwa. A już cuda to wogóle mile widziane. Komuś zdechła krowa, pies sie pożygał albo teściowa wyzdrowiała: znak, że z Bogiem "układ" nie dokońca jest dograny. Partia polityczna pragnie świetlanej przyszłości?Zaraz w te pędy do Boga woła, niczym Rywin do Michnika, oferując 20 mln na Świątynię Opatrzności, łask oczekując.

Taki "Układ" z Bogiem ma wiele zalet. Po pierwsze Bóg jest najsilniejszy, więc nikt nie może nas przebić opłacając kogoś lepszego. Po drugie błogosławieństwa niebios są bardzo mile widziane, bo mogą pomóc w przeskoczeniu konkurencji która jest rownie silna ale nie ma takich bonusów na podorędziu. Po trzecie jest to gra, na której zawsze się wygrywa, łapówy bowiem wypłaca się nie ze swojej kasy (ale z tej od podatników).

Mirra, kadzidło i ... czasopisma.

"Mirra, kadzidło i ... czasopisma."

Bóg, który poszedłby na takie tanie triki nie byłby Bogiem.

Pozostaje więc jedynie żywić nadzieję iż obiekt wierzeń Przemysława Gosiewskiego jest tylko jakimś zwykłym skorumpowanym aniołem, południcą  albo strzygą.   

wtorek, 08 sierpnia 2006, uenifeu

Polecane wpisy

  • R.I.P IV RP Taśmowa

    Dawno już nie nawiedzałem naszych blogowych pupilów. Czas zaglądnąć do klatki, i zobaczyć co tam słychać w ś.p. toksycznej koalicji. Oczywiście sprawa najważnie

  • Nowy, lepszy trybunał

    Miałem ostatnio dziwne wrażenie, że coś się popsuło w kolejnym elemencie naszej rzeczywistości politycznej. Dotychczas Trybunał Konstytucyjny jakoś wogole nie i

  • Minister Od Niczego

    Tytułem dospecyfikowania ostatniej notki , co do której zaistniały pewne wątpliwości , chciałbym dopowiedzieć co następuje: Wogóle nie chcę się (narazie) wypowi

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2006/08/10 12:24:38
a czy ta mirra to go aby nie ugryzie?