Uenifeu: zwierzę wirtualne. Należy do rodziny przeżuwaczy. Łagodny i przyjazny, przymuszony durnotą: warczy. Żywi się tym co centrolewe i ciekawe. Pisze gdy jest najedzony i syty informacji. Motto: Zwalczam memy. Przekaż dalej!
Blog > Komentarze do wpisu
Św. Paweł gejem?

Ta na pierwszy rzut oka, szokująca teza nie jest wytworem jakiegoś prowokatorskiego umysłu rodem z nieocenzurowanej przez LPR galerii sztuki. Słyszałem o niej już kiedyś wcześniej, ale dopiero teraz dokopałem się do jednego (jak mniemam) z jej źródeł.

A to wszystko dzięki lekturze książki "Rescuing Bible From The Fundamentalism: Bishop Rethinks The Scripture" biskupa Spong'a, o której pisałem pare tygodni temu.

Zabrałem się za tę lekturę bo zainteresował mnie niespotykany poziom nienawiści jaki w jego kierunku kierują fundamentaliści Mówiący Dużymi Literami. Biskup w swojej książce próbuje uratować orginalne przesłanie biblijne spod ciężaru baśni, legend i literalnych interpretacji, którymi jest ono przytłoczone od czasu gdy spisano je po raz pierwszy. Trzeba przyznać że Spong jest w tym wszystkim dość odważny jak na biskupa, który piłuje gałąź na której sam poniekąd siedzi...

Jeden z rozdziałów to właśnie szczegółowa analiza postaci Św. Pawła. Ten najbardziej żydowski z religijnych Żydów, prześladowca chrześcijan i bezwzględny legalista, zawraca w swoim życiu o 180 stopni. Zaczyna głosić treści, które dotychczas zwalczał. W jego listach bez trudno można jednak znaleźć wiele dziwnych i trudnych do zrozumienia wątków: niezrozumiała niechęć do kobiet, opisy grzesznych żądz wbrew naturze, permanentne poczucie brudu i rozdarcia, brak kontroli na własnymi członkami i pożądliwościami, wreszcie wszechogarniające poczucie winy i potępienia, od którego Paweł ucieka w chrześcijaństwo.

Teoria Spong'a sugeruje, że Paweł mógł być homoseksualnym mężczyzną: człowiekiem przytłoczonym strachem przed karą śmierci (tak w ówczesnej Palestynie rozwiązywało się problemy z płcią), kimś kto miał ogromną nadzieję, że przestrzeganie Żydowskiego Prawa uwolni go od jego biologicznego przekleństwa. Tłumaczyłoby to jego początkowe wybitne zaangażowanie w judaizm. Kiedy i ta nadzieja na "wyleczenie" okazała się fałszywa, Paweł uciekł w chrześcijaństwo. Odkrył nową wiarę, która co prawda nie rozwiała jego problemów doczesnych, ale za to gwarantowała Zbawienie po śmierci, a więc coś co w jego mniemaniu, było wcześniej niemożliwe dla przeciętnego gejżyda. To "objawienie" miało dla Pawła tak potężną "wyzwoleńczą" moc, że postanowił on oddać się swojej misji bezgranicznie i ostatecznie, jednocześnie mocno przyczyniając się do rozprzestrzenienia chrześcijaństwa, a wraz z nim wielu swoich prywatnych uprzedzeń.


Vannila or Chocolate?

Vannila or Chocolate?


Czy tak mogło być naprawdę? Nie wiadomo, ale kiedy spojrzeć na Św. Pawła z tej perspektywy, to z pewnościa wiele z jego tekstów nagle nabiera innego, bardziej oczywistego znaczenia. Dla zwolenników literalnego i bajkowego odczytywania Biblii jest to zapewne szok, choć nie wątpię że wielu z nich, szczególnie tych na pozycjach kapłańskich, mogłoby z tego wyciągnąć jakąś ciekawą lekcję dla siebie.

Po przeczytaniu książki nasuwa się retoryczne pytanie: coż takiego pozostaje z biblijnego przesłania Jezusa z Nazaretu, kiedy je obedrzemy z aniołów, demonów, cudów, trzesień ziemi, zmartwychwstań, gwiazd betlejemskich, dziewic w ciąży i opętanych świń. I po co dzisiaj są jeszcze księża i biskupi w kościele w którym Bóg umarł.

Więcej na ten temat, nawet bez kupowania książki, można znaleźć tutaj.

sobota, 03 lutego 2007, uenifeu

Polecane wpisy

  • Odpowiedzialność rodzicielska

    Posiadacze potomków: do apelu! Przeciętny rodzicrzadkoposiada pewność w kwestii tegoczyaktualnie aplikowany potomstwu proces wychowawczy wyrządza więcej korzyśc

  • Homofobia kosztuje

    Gejowski spisek zatacza coraz szersze kręgi. Nie dość, że sam homoseksualizm nie jest już chorobą, a homofobia może podlegać leczeniu,dyskryminowanie mniejszośc

  • Miejska legenda o gejtubisiu

    Fiolteowy teletubiś z torebką może być gejem! Kto nie wiedział, ten już wie, apaniRzecznik Praw Dziecka, Ewa Sowińska jest na tropie gejspisku . Za nasze pienią

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
navaira
2007/02/03 09:40:26
"niezrozumiała niechęć do kobiet, opisy grzesznych żądz wbrew naturze ,permanentne poczucie brudu i rozdarcia, brak kontroli na własnymi członkami i pożądliwościami..." Biedny poseł Wierzejski :( a? to nie o tym? to ja przepraszam.

Poważnie zaś, książka brzmi bardzo ciekawie, a artykuł idę czytać od razu :)
-
uenifeu
2007/02/03 13:10:00
No, to prawda. Ciężko jest być Wojtkiem, szczególnie kiedy tyle czasu się spędziło w Młodzieży WszechMęskiej ...

Brzytwy Okhama podpowiada, że takie wyjaśnienie jest najprostsze i najbardziej oczywiste. Paweł projektował na "gorszych" swoje własne negatywne emocje, w myśl zasady: "g*no spływa w dół". W tamtych czasach, jeśli się było Żydem, na dole były już tylko kobiety i geje oraz psy. Szkoda tylko, że tyle stuleci homofobii w kościele jest zupełnie bezzasadne, bo wynika tylko z kanalizacji dysonansu jednego apostoła i bezkrytycznej, slepej interpretacji Pisma.

Sam Jezus wogóle nigdy nie dotykał tego tematu, i wogóle nie interesowało go zaglądanie innym ludziom do majtek.

Być może Pawła, który sam nigdy Jezusa nie spotkał, ani nie czytał żadnej Ewangelii (spędził tylko parę tygodni na wstępnym szkoleniu po czym ruszył w świat) poniosło trochę przekonanie o własnej nieomylności ... A może poprostu mu ową nieomylność później w tradycji poprostu narzucono.
-
2007/02/03 19:02:39
a najgorsze jest to, że w kościele katolickim wciąż cytują listy Pawła, kończąć słowami: "oto Słowo Boże" :/
-
Gość: waltharius, *.acn.waw.pl
2007/02/03 23:05:58
Co takiego pozostaje z biblijnego przesłania Jezusa z Nazaretu? Nigdy wiele nie pozostawało jak się zabrali za Biblię... Jezus pewnie by się za głowę złapał, gdyby zobaczył co po nim pozostawiono... A szkoda, bo moim skromnym to był naprawdę Wielkim Człowiekiem.
-
euromason
2007/02/04 12:37:02
Zareklamowales skutecznie, zamowilem w amazonie, bedzie we wtorek, lektura w sam raz do podrozy metrem. Dzieki:)
-
uenifeu
2007/02/04 13:04:41
No prosze. To jak poczytasz sobie to podziel sie wrazeniami.
-
2007/02/04 14:09:57
Pamiętajcie - to tylko biskup Gąbka, to nie nowe słowo Boga :-)
-
2007/02/04 14:45:58
uwielbiam :D
-
euromason
2007/02/06 12:55:16
dobra, ale najpierw musze skonczyc taki zbior esejow johna graya, ktorego z kolei ja polecam. to NIE TEN od Men are from Mars... TO TEN od Straw Dogs...

Wkrotce ma byc jego nowa ksiazka wydana, o fundamentalizmie, Al Quaeda i takie tam. Tez moze byc dobra do metra, szczegolnie Central Line na pewnych odcinkach :D.
-
uenifeu
2007/02/07 02:18:01
Do czytania w podróży w metrze na laptopie to masz tutaj to:

www.joemonster.org/i/aa/countdown.swf
-
Gość: Czajna, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/02/22 23:29:33
a jak sie ma do tego hymn o miłości?
-
uenifeu
2007/02/22 23:37:50
A co masz na myśli?
-
Gość: kikres, 82.160.130.*
2007/02/26 15:24:41
to jest totalna bzdura. Biblia nigdy nie pisała ze ktoś był gejem czyli z kąd mozecie takie zeczy wiedziec. Nawet obraz moze być fałszywy.
-
uenifeu
2007/02/26 15:29:39
Biblia nigdy nie pisała o "trójcy", nawet nie ma tam takiego słowa...a jednak to wiemy. Ot ciekawostka.
-
Gość: rybak, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/07/11 16:11:58
Proponuję ci , anonimowy wypowiadaczu na ważne i dla ciebie tematów. Szkoda, że życie swoje marnujesz na puste dociekania. Staraj sie żyć w prawdzie, a Prawda cię wyzwoli !
Czytaj rzetelne i naukowe opracowania np. o Św. Pawle Apostole. To jest fenomenalna postać, pasująca całkowicie do ludzi z charakterem, ludzi otwartych na Prawdę ! Przyjemnej lektury !

rybak
-
zbawieni
2008/07/23 09:56:13
"próbuje uratować orginalne przesłanie biblijne spod ciężaru baśni, legend i literalnych interpretacji, którymi jest ono przytłoczone od czasu gdy spisano je po raz pierwszy"

To brzmi zachęcająco, natomiast dalej już słabiutko. Takie zabawy domorosłych psychologów prowadzą do nieprawdziwych twierdzeń typu "Jezus był socjalistą". A potem na tym fałszywym twierdzeniu buduje się takie babole jak "teologia wyzwolenia".
-
2008/07/23 12:43:59
Socjalizm nie ma nic wspólnego z psychologią, to ustrój społeczny.
-
2008/07/23 12:46:39
wszyscy sa gejami tylko nikt sie nieprzyznaje. o. kazdy czlowiek jest biseksualny
-
zbawieni
2008/07/23 13:21:11
mobi - uenifeu
Dlatego napisałem o domorosłych psychologach. Tworzy się niby na podstawie Biblii jakąś doktrynę a potem uzasadnia się na tej wątłej podstawie np. właśnie socjalizm.
-
2008/07/23 13:33:24
Albo Trójcę :)
-
Gość: , 62.61.50.*
2008/10/09 17:32:46
co to ma do analizy listu sw pawala?
-
2008/10/09 20:04:17
Wszystko... ;)
-
Gość: Katarzyna, *.static.icpnet.pl
2011/06/30 19:24:06
Jest to prawdopodobne, tym więcej , ze Paweł będąc pobożnym dojrzałym Żydem nie był żonaty to było w tamtym czasie niespotykane. Obowiązkiem religijnym dorosłego mężczyzny było pojąć żonę, zgodnie z Prawem. Ukryte tendencje homoseksualne nie przekreślają świętości Pawła, raczej czynią go bardziej ludzkim i dążącym do jedności z Bogiem, który jest Miłością a nie Sędzia. Paweł przeszedł też drogę od potępienia do miłości i wolności w Chrystusie. Jego postać czeka na uczciwą i wolną od fałszywej hagiografii i czołobitności analizę.
-
2011/07/01 02:42:49
O, to to.
-
Gość: czlo, *.dynamic.chello.pl
2015/02/07 20:29:32
Czego to marksiści nie wymyślą, czego nie ukują, nie opracują w swoich załganych kuźniach intelektualnych, żeby zanegować Kościół i (jeśli się da) chrześcijaństwo i nawet Słowo Boże. Znają zapewne Apokalipsę św Jana (inaczej nie mogliby walczyć ze Słowem Bożym). A tam stoi, że "będą walczyć z Barankiem a Baranek ich zwycięży". Ślepi i głusi. Skoro Bóg walczył z gejostwem (Sodoma) to czemu św Paweł nie miałby tego czynić? Bóg jest Duchem więc nie może być ... jak tu próbują wciskać. Naprawdę im dalej w las tym wyraxniej widzę, że naprawdę sprawdzają się przepowiednie świętych, jak choćby św Faustyny, o niespotykanej mnogości węży (czyli złych duchów) wypełzających zewsząd na zgubę ludzi.
-
Gość: Uenifeu, *.finemedia.pl
2015/02/07 21:52:59
Doczytaj sobie lepiej i dokształć się. Grzech sodomy nie polegał na homoseksualiźmie ale na gwałcie oraz na nieposzanowniu świetego prawa gościnności.

No ale to trzeba trochę postudiować Stary Testament żeby to wiedzieć.
-
Gość: , *.icpnet.pl
2016/11/30 11:07:09
Bzdurny artykuł.........trzeba zanurzyć swoje mysli w Bogu i uważnie czytac list Św.Pawła. To są tak piękne listy tylko trzeba starać się zrozumieć sens naszej wiary. Chyba , że jest się ateistą