Uenifeu: zwierzę wirtualne. Należy do rodziny przeżuwaczy. Łagodny i przyjazny, przymuszony durnotą: warczy. Żywi się tym co centrolewe i ciekawe. Pisze gdy jest najedzony i syty informacji. Motto: Zwalczam memy. Przekaż dalej!
Blog > Komentarze do wpisu
Troll polityczny

Na blogu Wojtka Orlińskiego możemy ostatnio poczytać o trollach sieciowych, tj. o osobnikach odżywiających się zupą ze szarganych nerwów innych dyskutantów, istotach profesjonalnie zajmujących się doprowadzaniem innych internautów do białej gorączki.

Troll nie jest jednak stworzeniem tylko internetowym. Z pewnością wielu polityków IV RP (i wcześniejszych) spełnia większość kryteriów jakie należy zaliczyć aby móc zaklasyfikować się jako tłusty spasiony troll:

 • zarzucają przynętę, specjalnie tak spreparowaną aby wywołać jak największe medialne reperkusje, są prawie wszędzie i prawie zawsze, a tam gdzie już byli przeważnie brzydko pachnie 
 • charakteryzują się wytrenowaną i wystudiowaną odpornością na oczywistości świata codziennego, celowo naruszając wiarę w racjonalność homo sapiens
 • odżywiają się negatywnymi emocjami jakie wzbudzają u innych, łapią wiatr w żagle paranoi wraz z każdym pojedynczym westchnieniem zrezygnowanego wyborcy

Zdecydowanie pierwszym trollem IV RP jest Roman Giertych.

Nikt tak jak on nie potraf przygotować prostej i nudnej bzdury tak aby w ognistych wywiadach i konferencjach prasowych zamieniła się ona w parujący stek urojeń i koszmarów, które śnią się potem wyborcom jeszcze długo później. Oceniam prywatnie, że każdy miłujący swobody obywatelskie Polak, będąc sam nieświadomie wystawionym na obcowanie z  trolltreściami Romana, będzie statystycznie żył krócej o 1,5 roku. Jedyną nadzieją na ratunek w takiej sytuacji jest prowadzenie pamiętnika, lub autoterapetycznego bloga, na którym można spuścić z siebie trochę powietrza, wentylując giertychowe toksyny, niczym na anonimowej grupie wsparcia dla ofiar przemocy.

Można myślę tymsamym powiedzieć, że Giertych przyczynia się do wzrostu polskiej blogosfery, oraz do rozwiązania problemu bomby emerytalnej.

Ego Romana G.

Ego Romana G.

Innym trollem politycznym, choć nie tak wyszukanym jak Roman, jest napewno Stefan Niesiołowski. Inteligentny i zawsze chętny do podzielenia się swoją zbędną opinią, czeka z uprzednio spreparowanym tekstem-pułapką na nieświadomych zagrożenia biernych oglądaczy telewizji. Ich kolektywny poziom ciśnienia tętniczego jest dla Stefana tym, czym dla złomiarza poranny utarg puszek z obszaru przeciętnego blokowiska.  

Pod kategorię trollingu podpadają również: osłanka Sobecka, Marek Jurek, Marian Piłka. Nie są to jednak trolle prawdziwe sensu stricte, ponieważ postacie te są w pełni sobą, ich kontrowersyjność nie jest planowana a wynika jedynie z tzw. wstydem nieograniczonej swobodnej ekspresjii własnej niestandardowej osobowości.

Do kategorii trolli nieudanych, sztucznych i żałosnych, takich które jak coś już robią to śmierdzą trollem na kilometr, zaliczyłbym napewno Rokitę ("Nicea albo śmierć!" to hasło na które większość polaków z nadzieją w głosie odpowiedziało "śmierć!" ale ich życzeniu ewidentnie nie stała się zadość).  

Ps. Na granicy trolla lokalizuje się także Robert Biedroń. Szczególnie ostatnia kampania "Co sie gapisz lesbo" jest tutaj przykładem trollowania, które być może przyniesie kiedyś jakiś pozytywny skutek, narazie jednak tylko powoduje szum.

poniedziałek, 05 marca 2007, uenifeu

Polecane wpisy

 • R.I.P. Robert McNamara(1916-2009)

  Film już wcześniej polecany. Wbrew marzeniom swoich licznych wrogów zmarł spokojnie we śnie. Odszedł Richard Feynmann polityki. W czasie gdy ten pierwszy odkryw

 • The Power Of Denial

  Były wybory, zmiana władzy, wszystko takie teraz nowe, inne, swieże, i aż strach powiedzieć żeprawie normalne. Aż nie ma z czego drzeć łacha. Pewnie na siłe to

 • Jarosław? Nie...Lech? A to przepraszam...

  Nie ma co, jak odchodzić to z klasą. Trzeba to kaczystom przyznać. Ma rację kub w przedprzedostatniej notce że trzeba przede Kaczorem J. schylić czoła. Trzeba

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2007/03/06 00:02:40
No tak, ale Biedroń przynajmniej jest sexy.
-
socjopatyczna_malkontentka
2007/03/06 00:53:05
może i Biedroń jest sexy, ale Roman jest taaaki męski (tu westchnęła z podziwem), ta grzywka. Lepiej przestanę o nim myśleć bo nie zasnę, ciśnienie mi skoczy.
Uenifeu ma rację: wstałam sobie rano ciśnienie 116/ 70
poczytałam chwilę o Romanie 156/96

dlatego jego męski surowy wdzięk socjopatyczna będzie sobie dawkować, bo na razie to się jedynie złości jej kardiolog - pewnie zazdrosny.
-
2007/03/06 01:00:32
Kampania "co sie gapisz lesbo/pedale" budzi rozne opinie takze wsrod dzialaczy gejowskich (jak oni ladnie sie roznia, Niemiec z Biedroniem). I wydaje mi sie, ze ta kampania przyniesie wiecej szkody niz pozytku. w sumie, lepszym pomyslem na kampanie spoleczna sa juz te koszulki z haslami. innym pomyslem jest anektowanie slowa i pozbawienie go negatywnego odium (jestem pedalem/ jestem lesba i dobrze mi z tym), probowano to zrobic z "nigger", no ale udalo sie tylko polowicznie. ale to tylko nie do konca komentarz do Twojej notki.
-
2007/03/06 01:02:08
Co do jednego mogę się zgodzić - Romek nie chroni przed zawałem. Romek lepszy niż turboespresso. Ale, że męęęęski????
Męęęęęęski???
Zgodzić się mogę tylko pod warunkiem, że słowo 'męski' zmienia swoje znaczenie. Najlepiej na swoje antyznaczenie.
A Biedroń i tak pozostanie ciachem.
-
socjopatyczna_malkontentka
2007/03/06 01:37:07
send_me: pożartowac nie wolno? Była notka o trollingu, to se potrollowałam o uroku Romana, a Tobie zaraz ciśnienie...
-
brocha
2007/03/06 07:48:44
No jeszcze parę trolli by się znalazło. Np. Wierzejski, czy Kurski, no i Ziobro
-
2007/03/06 18:27:39
Charakterystyka trolli politycznych - bossska! Uśmiałam się jak norka:-)
Popieram kandydatury Wierzejskiego i Kurskiego - rasowe trolle, jak nic.
Pozdrawiam,
Kulka.
kulcze.blox.pl
-
trekski
2007/03/07 09:51:38
Jako osoba kompetentna [;)] stwierdzam że pan B. ciachem nie jest. IMHO - ale jak mówia, de autobus non...
natomiast napewno ma kwalifikacje na trolla, jak i pare innych osób z branży (nadal IMHO), ale to inna bajka.
Co do męskości lub ciachowatości romka: moja sąsiadka twierdzi niezłomnie, że przystojny wysoki, czyli romek jest przystojny (IHNSHO - in her not so humble opinion)
-
2007/03/07 10:35:59
No nieee... To już mój basset wydaje się bardziej ciachem, niż Romek ;-)
Pozdrawiam,
Kulka.
kulcze.blox.pl
-
uenifeu
2007/03/07 10:54:05
Prosimy o foty baseta.

Moja matka mowi ze stary giertych ma cos w sobie jak na billbordzie wisi, mimo ze bardzo go niecierpi ...
-
2007/03/07 11:39:22
-
Gość: walth, *.internetdsl.tpnet.pl
2007/03/07 13:18:30
Bardzo dobre. Muszę przyznać, że masz świetny styl pisania :)
Celne stwierdzenia z tymi trollami :D
Brawo!
-
euromason
2007/03/07 15:16:54
bardzo slusznie kolega zauwazyl o tych trollach politycznych ze sa. brawo brawo. a czy admin moglby siegnac do szuflady i wydac malego bana kazdemu trollowi?
tylko ze ino nie zgadzam sie z wizualizacja romanowego ego. romanowe ma bardziej podziagla twarz. cos jakby konskq, raczej mulq...
-
2007/03/10 19:46:47
No cóż, Biedronia znam tylko z fotek. Jako nieruchomy i niegadający prezentje się smasznie.
Być może rzeczywiście Biedroń w ruchu zamiast ciachem okazałby się zakalcem. Tego nie wiem.
Ale czy chcę wiedzieć?
:-))

->