Uenifeu: zwierzę wirtualne. Należy do rodziny przeżuwaczy. Łagodny i przyjazny, przymuszony durnotą: warczy. Żywi się tym co centrolewe i ciekawe. Pisze gdy jest najedzony i syty informacji. Motto: Zwalczam memy. Przekaż dalej!
Blog > Komentarze do wpisu
Bombardowanie memetyczne - meme bombing

Ostatnio zdałem sobie sprawę, że czasami jestem świadkiem pewny zdarzeń, które są dość częste a mimo to nie tak prosto jest zdefiniować czy też nazwać. Mowa tu o bombardowaniu memetycznym.

Bombardowanie memetyczne (meme bombing) - to skuteczne nadanie nowego znaczenia pierwotnemu obiektowi (mem pierwotny) którym może być logotyp, tytuł, powiedzenie, nazwa miejscowości lub dowolny inny mem. Skuteczne bombardowanie owocuje tym, że nowe znaczenie (mem wtórny) wypiera ze świadomości "zarażonych" stare znaczenie, zaczyna żyć własnym życiem i powiela się wbrew intencji autora pierwotnego memu. Zwykłe bombardowania są tym skuteczniejsze im bardziej drastycznie różne są oba skojarzenia np. podteksty o podłożu seksualnym czy fekalnym.

Bardzo ciekawym przykładem bombardowania jest historia logotypu Olimpiady w Londynie w 2012 roku. Kiedy tylko nowy logotyp został pokazany przez BBC, jego odbiór był nie tylko mało entuzjastyczny, ale niekiedy wręcz negatywny albo drastycznie odbiegający od ideii twórców.

Lisa Simpson

Ktoś bardzo szybko skojarzył bezładne kształty z bohaterką jednej z kreskówek w wysoce niedwuznacznej sytuacji. Nowy mem był na tyle silny, że bardzo szybko rozprzestrzenił się w internecie, a "zarażając" tysiące osób (zapewne ku rozpaczy twórców logotypu), zaczął żyć własnym życiem.

Istnieje wiele przykładów skutecznych bombardowań memetycznych nie tylko wizualnych, ale też słownych np. piosenka Wilków "Son of the blue sky" uparcie tłumaczona jako "Synu! Nie bluzgaj!" :) Inne rodzaje też zapewne istnieją, będę starał się dorzucać w miarę ich lokalizacji.

Ps. Do skutecznego bombardowania zapewne przydaje się zdolność zwana pareidolią - umiejętność dostrzegania nowych znaczeń w nic nie znaczących sytuacjach.

poniedziałek, 14 grudnia 2009, uenifeu

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: