Uenifeu: zwierzę wirtualne. Należy do rodziny przeżuwaczy. Łagodny i przyjazny, przymuszony durnotą: warczy. Żywi się tym co centrolewe i ciekawe. Pisze gdy jest najedzony i syty informacji. Motto: Zwalczam memy. Przekaż dalej!
O autorze
środa, 16 grudnia 2009
Urojenia Jaworowskiego, czyli deniallizm klimatyczny

Uenifeu budzi się ze snu. Chciałbym powiedzieć że jak mityczny rycerz pod Giewontem, ale byłaby to megalomannia. Powiedzmy,  że zwykły starszy szeregowy w służbie Armii Rozumu.

Wraz Kopenhagą, pojawiać zaczęły się tematy klimatyczne. Będąc niezorientowanym, nie wnikałem w szczegóły, ale moja uwagę przykuł komentarz Gordona Browna:

Gordon Brown tonight led a chorus of condemnation against "flat-earth" climate change sceptics who have tried to derail the Copenhagen summit by casting doubt on the evidence for global warming.

Rzadko się zdarza aby polityk wzbudził we mnie takie zainteresowanie nowym tematem. Nie muszę ukrywać że na hasło "flat-earth" postawiłem uszy w słupek. Czy możliwe że kwestia klimatyczna jest już wyjaśniona, a jej przeciwnicy to banda oszołomów porównywalna z tymi którzy wierzą w to że Ziemia jest płaska? To zbyt piękne i straszne, aby było prawdziwe.

Wstępna analiza tematu wykazała wysokie stężenie oszołomstwa i nadzwyczajną spójność wizji świata naukowego. Niczym geolog który odkrywa złoże śmierdzacej ropy naftowej, natrafiłem na całe pokłady, nie ... całe oceany głupoty, ignorancji i czystej, niezabełtanej paranoi zamaskowanej na powierzchni tytułami naukowymi i dorobkiem. Bardzo szybko okazało się że po nitce do kłębka, wszystkie sznurki prowadzą do ultraprawicowych organizacji prorynkowych w USA, ale o tym innym razem. Ku mojemu własnemu przerażeniu Polska okazała się zagłębiem, nie ... całym Górnym Śląskiem wraz z Sudetten Land czystej wody oszołomstwa i ciemnogrodu z tytułami naukowymi. Zapomnijcie o Ceyrowskim, zapomnijcie o leczeniu gejów, zapomnijcie o kreacjioźmie kaczorów ... nadchodzi era denializmu klimatycznego. Na czele z lekarzem  (bo przecież nie klimatologiem) prof. Jaworowskim.

Think of him as: "Jaworowski, the new Giertych Senior".

Dwa dni temu na stronie TVN pojawił się Esej-Pigułka w której profesor wyjawił Tajny Plan Nauki Polskiej W Celu Aby Obalić Spisek Klimatyczny pod skromnym tytułem "Celem jest zdobycie władzy a nie troska o klimat".

Jaworowski i zastępy oszołomstwa nadciągają.

Nie będę zanurzał się w tę otchłań dzisiaj, zdolniejsi i bardziej skrupulatni niż ja czynią to już od kilku miesięcy. Polecam gorąco najlepsze źródło tępiące ciemnogród i mesjanizm nauki polskiej: Doskonałe Szare. Znajdziecie tam wszystko co potrzebne do pierwszej obrony podczas ataku głupoty i ignoracji. 

W najbliższym czasie będę chciał opisać główne postanie denializmu, bo mam wrażenie że będziemy je niestety wkrótce zapraszać do Polski.  

Podsumowując w ramach update'u Uenifeuowego, w ciągu dwóch tygodni i po wielu godzinach spędzonych z podręcznikami klimatologii, nie mam najmniejszej wątpliwości, tak samo jak przytłaczająca większość naukowców mniej więcej od 2004 roku, że globalne ocieplenie jest realne, że jest to wynik naszych działań, i że redukcja naszych emsji jest konieczna. Nie sądzę by groził nam jakiś kataklizm bezpośrednio jeśli tego nie zrobimy, ale w imię Rozsądku i wszystkich ubogich tego świata, którzy przy ociepleniu dostaną nabardziej w tylną część ciała: tu nie ma co żartować, this is Sparta!

Ps. W notce o profesorze Jaworowskim czytam:

W 1986 r. został członkiem Polskiej Komisji Rządowej ds. Skutków Katastrofy Czernobylskiej. Zalecił podawanie dzieciom płynu Lugola.

Ok, teraz to naprawdę się przestraszyłem. Ja pamiętam tęn zastrzyk fiolkę.

00:52, uenifeu
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 14 grudnia 2009
Bombardowanie memetyczne - meme bombing

Ostatnio zdałem sobie sprawę, że czasami jestem świadkiem pewny zdarzeń, które są dość częste a mimo to nie tak prosto jest zdefiniować czy też nazwać. Mowa tu o bombardowaniu memetycznym.

Bombardowanie memetyczne (meme bombing) - to skuteczne nadanie nowego znaczenia pierwotnemu obiektowi (mem pierwotny) którym może być logotyp, tytuł, powiedzenie, nazwa miejscowości lub dowolny inny mem. Skuteczne bombardowanie owocuje tym, że nowe znaczenie (mem wtórny) wypiera ze świadomości "zarażonych" stare znaczenie, zaczyna żyć własnym życiem i powiela się wbrew intencji autora pierwotnego memu. Zwykłe bombardowania są tym skuteczniejsze im bardziej drastycznie różne są oba skojarzenia np. podteksty o podłożu seksualnym czy fekalnym.

Bardzo ciekawym przykładem bombardowania jest historia logotypu Olimpiady w Londynie w 2012 roku. Kiedy tylko nowy logotyp został pokazany przez BBC, jego odbiór był nie tylko mało entuzjastyczny, ale niekiedy wręcz negatywny albo drastycznie odbiegający od ideii twórców.

Lisa Simpson

Ktoś bardzo szybko skojarzył bezładne kształty z bohaterką jednej z kreskówek w wysoce niedwuznacznej sytuacji. Nowy mem był na tyle silny, że bardzo szybko rozprzestrzenił się w internecie, a "zarażając" tysiące osób (zapewne ku rozpaczy twórców logotypu), zaczął żyć własnym życiem.

Istnieje wiele przykładów skutecznych bombardowań memetycznych nie tylko wizualnych, ale też słownych np. piosenka Wilków "Son of the blue sky" uparcie tłumaczona jako "Synu! Nie bluzgaj!" :) Inne rodzaje też zapewne istnieją, będę starał się dorzucać w miarę ich lokalizacji.

Ps. Do skutecznego bombardowania zapewne przydaje się zdolność zwana pareidolią - umiejętność dostrzegania nowych znaczeń w nic nie znaczących sytuacjach.

22:47, uenifeu
Link Dodaj komentarz »